1
Skański szlak Skåneleden
2
Spiżarnia Szwecji
3
Skania kocha dobry design. Z wzajemnością
4
Skania - moc kultury!
5
Skania – marzenie rowerzystów!
6
Malmö – po drugiej stronie Bałtyku
7
Do Skanii po przygodę z historią
8
Skania – piękna z natury
Partner:
Skański
Szlak
Skański szlak Skåneleden

Skania, najbardziej na południe wysunięta część Szwecji to bardzo wyjątkowa kraina, zachwycająca bogatą przyrodą i niewyobrażalną ilością zieleni. Najmocniej można doświadczyć tego zróżnicowania natury wybierając się na pieszą wędrówkę oznakowanym na pomarańczowo szlakiem Skåneleden. Wiedzie on przez gęste, starodawne lasy, skaliste wybrzeża z zapierającymi dech w piersiach widokami, by przejść w idylliczne wiejskie krajobrazy, z błyszczącymi w słońcu złotymi polami rzepaku.

autor: Aleksandra Kowalczyk    |    10.12.2019

Skåneleden to uczta dla wszystkich zmysłów, a najwygodniej dostać się tam promem.

Szlak główny liczy ponad 1000 km i wiedzie przez całą Skanię. Możemy jednak wybrać jeden z pięciu wchodzących w jego skład pomniejszych szlaków, które z kolei zawierają 89 tras. Niektóre z nich łączą się ze sobą, przez co możemy zaplanować ciekawą wycieczkę wracając na nocleg w tym samym miejscu. Nawet jeśli wybrana trasa nie zatacza pętli – bez obaw, do dowolnego punktu dojedziecie wygodnie autobusem, autem lub pociągiem. W Skanii wszędzie jest blisko. Więcej praktycznych informacji na temat szlaku Skåneleden znajduje się na stronie: www.skaneleden.se/en

Szlaki wiodące wzdłuż wybrzeża oferują zróżnicowane krajobrazy i podłoże, od skalistych brzegów po szerokie, piaszczyste plaże i otwarte morze. Tym, którzy lubią słony morski wiatr i bezgraniczną przestrzeń na pewno do gustu przypadnie zachodnie wybrzeże. Warto rozpocząć wędrówkę szlakiem Kust-kustleden z Hovs Hallar, gdzie półwysep Hallandsåsen ostro wcina się w morze.

Na jednym z malowniczych szlaków Skanii. Zdjęcie: Michael Tannus
Uczta dla wszystkich zmysłów
Południowo-wschodnia Skania. Zdjęcie: Michael Tannus

Wzdłuż pociętego skalistymi klifami zachodniego wybrzeża

Na szlaku zobaczymy wulkaniczne skały z czerwonego gnejsu z wtopionymi amfibolitami, skały wyrzeźbione przez morskie fale, jaskinie i skalne półki. Podobnie mocnych wrażeń dostarcza wędrówka dalej na południe wzdłuż wybrzeża, szlakiem Öresundsleden - biegnącym przez Park Naturalny Kullaberg, z zapierającym dech widokiem na wody cieśniny Öresund i Kattegatt.

Szlak w scenerii Hovs Hallar, znanej z legendarnego filmu „Siódma pieczęć” Ingmara Bergmana. Zdjęcie: Mickael Tannus
Skaliste szlaki Skanii
Park Naturalny Kullaberg. Zdjęcie: Mickael Tannus

Szwedzi doskonale rozumieją naturalną potrzebę człowieka do przebywania wśród natury, dlatego istnieje u nich nawet specjalne prawo zwane Allemansrätten, które daje możliwość biwakowania lub rozbicia namiotu w dowolnym miejscu. Dzięki temu podróżowanie po Szwecji jest bardzo przyjemne i zbliża nas do natury.

Miłośnicy ptaków, fauny i flory powinni odwiedzić unikalny zakątek jakim jest Naturum Kullaberg na końcu półwyspu obok latarni morskiej Kullen. Mierząca 70 km trasa Kullaleden posiada certyfikat jakości ERA (European Ramblers Association), co oznacza, że jej walory naturalne, oznakowanie, przygotowanie dla potrzeb wędrowców należą do najlepszych w Europie. Idąc dalej na południe wzdłuż cieśniny Sundzkiej, docieramy do Helsingborga, gdzie po prostu trzeba pójść na wycieczkę po ogrodach fenomenalnego pałacu królewskiego Sofiero.

Trasa Kullaleden ma certyfikat jakości ERA

Warto tu wpaść zwłaszcza na przełomie maja i czerwca, gdy kwitną tysiące rododendronów otaczających pałac. Na wschód od Helsingborga znajduje się zapierająca dech w piersiach kraina – Park Narodowy Söderåsen, jeden z największych chronionych kompleksów lasów liściastych północnej Europy.

Wielbicieli zacienionych, leśnych ostępów zadowoli wędrówka gęsto porośniętymi wzgórzami, wzdłuż skalnych formacji, przez łąki bogate w faunę i florę. Przemierzając ten szlak, trawersując strome zbocza, można podziwiać przepastne doliny poprzecinane wartkimi strumieniami.

Na południowym wybrzeżu regionu Österlen znajduje się też Ales Stenar – tajemnicza budowla złożona z ważących do 1,8 tony 59 głazów, ustawionych na planie statku. Nieopodal zwiedzić można malownicze nadmorskie Ystad, podążając śladami najsłynniejszego szwedzkiego detektywa – Kurta Wallandera. Jeśli to właśnie z Ystad rozpoczynamy wędrówkę, warto wybrać się tam promem ze Świnoujścia.

Allemansrätten - “Prawo wszystkich ludzi”

Szlak północ-południe
01.
Na szlaku Nordsydleden biegnącym z południa, przez środkową część na północ Skanii pojawiają się pełne życia miasta, takie jak Trelleborg czy Malmö. Podążając szlakiem w kierunku północnym, warto zatrzymać się przy imponującym zamku Hovdala leżącym nad krystalicznie czystym jeziorem Finjasjön.
Wschodnie i południowe wybrzeże
02.
Wędrówka szlakiem Österlenleden, przez leżący w południowo-wschodniej Skanii region Österlen, to świetny pomysł by podziwiać krajobrazy jak z pocztówki. Koniecznie trzeba też przemierzyć Stenshuvud - park narodowy pełen nadmorskich wzgórz, bujnych liściastych zagajników, sielskich wrzosowisk i pięknych plaż.
Na szlaki pełne dzikich zwierząt z pupilem
03.
Skåneleden to szlaki o różnych poziomach trudności, wytyczone z myślą o małych i dużych amatorach wędrowania. Jeden z nich jest przeznaczony specjalnie dla czworonogów i ich opiekunów - po drodze mija się sadzawki i inne zbiorniki wodne, w których można się wykąpać ze swoimi pupilami.
Łono natury dla wszystkich
04.
“Prawo wszystkich ludzi” - prawo, które dawniej dawało ludziom nieograniczoną możliwość podróżowania między osadami. Dzisiaj oznacza ono, że w Szwecji można bez przeszkód, ale z zachowaniem ostrożności i maksymalnym szacunkiem do natury - rozbić namiot, rozpalić ognisko, zbierać jagody i grzyby oraz kąpać się w rzekach i jeziorach.

Gdzie spać po drodze?

Szlak Skåneleden jest znakomicie utrzymany, a na trasie piechurzy znajdą wiele punktów, w których mogą bezpłatnie zatrzymać się na nocleg. W większości przypadków na tak przygotowane miejsca składa się wygodna, zadaszona budka, toaleta, miejsce do rozpalania ognia, drewno, kosz na śmieci, bieżąca woda i tablica. Jeśli nie macie ze sobą namiotu – to dobra opcja na postój i odpoczynek w zorganizowanym, choć nadal zapierającym dech otoczeniu.

Łono natury czy skandynawski styl?

Spiżarnia Szwecji

Skania jest doskonałym szwedzkim stołem dla smakoszy. Dzięki przepysznym, uprawianym na żyznych glebach lokalnym produktom, które zostały przygotowane z miłością i uwagą, będziesz cieszył się każdym kęsem w dowolnej restauracji w tym regionie. Wygląda na to, że mistrzowska receptura i ekologiczne produkty to świetny przepis na międzynarodowe uznanie.

autor: Aleksandra Kowalczyk    |    10.12.2019

W samym Malmö mamy zdobywczynię jednej gwiazdki Michelin, Bloom in the Park - restaurację “no menu”, Restaurang Vollmers, nagrodzoną dwoma gwiazdkami, czy Restaurant Sture, która niedawno otrzymała swoją pierwszą gwiazdkę, a specjalizuje się w daniach kuchni... francuskiej. Z kolei kawiarnia Slottsparkens trädgårdscafé, położona w sercu pięknego parku i prowadzona przez znanego na całym świecie szefa kuchni Tareq’a Taylora, serwuje ekologiczne dania oparte na produktach pochodzących bezpośrednio z pobliskich ogrodów.

Jeden z najgorętszych adresów w Malmö to restauracja Bastard Mat & Vin – położona w odległości zaledwie kilku kroków od malowniczego placu Lilla Torg.

Przy rustykalnym barze zamówisz talerz zimnych przekąsek, uraczysz się wyśmienitym, ekologicznym winem lub zjesz pyszny posiłek z głównego menu. Nie ma wątpliwości, że szefowie kuchni ze Skanii cieszą się międzynarodowym uznaniem, dzięki czemu ten region odwiedza aż tylu miłośników jedzenia. Jeśli dodamy do tego słynną wódkę Absolut, lokalnie produkowaną whisky „Spirit of Hven Sankt Claus”, kalwadosy, czy pochodzące z miejscowych browarów piwo, Skania staje się kulinarnym magnesem!

Szefowie kuchni restauracji Bastard w Malmö zadbają o nawet najbardziej wymagające podniebienia. Zdjęcie: ©Malmötown
UCZTA DLA WSZYSTKICH ZMYSŁÓW
Zdjęcie: ©Apelöga

Najsłynniejszy skarb okolic miasteczka Kivik. Zdjęcie: Carolina Romare
Lokalne specjały
Flagowy trunek z wyspy Ven. Zdjęcie: Mickael Tannus

Produkowane lokalnie, ekologiczne specjały są sprzedawane w setkach sklepów przy gospodarstwach rolnych i sklepach spożywczych w całym regionie. Jeśli jadąc samochodem miniemy znak “Gårdsbutik” (sklep przy gospodarstwie rolnym), warto zjechać z drogi i kupić w nim przepyszne świeże mięso, kiełbasy, lokalnie uprawiane warzywa oraz przepyszne regionalne specjalności.

W Skanii przez cały rok można się zaopatrzyć w lokalną i ekologiczną żywność również na małych targach, na które rolnicy przywożą swoje zbiory. Wybór zależy od sezonu, ale zawsze jest bardzo duży: wiosna to czas rabarbaru i szparagów, a jesień oznacza pyszne jabłka, dynie i buraki. Ekologiczne targi są regularnie organizowane w trzech największych miastach regionu - Malmö, Kristianstad i Helsingborgu.

Rokrocznie Skania chwali się swoim najlepszym jedzeniem i napojami na wielu organizowanych tu festiwalach dla smakoszy. Na festiwalu jedzenia w uroczej wiosce Brösarp w regionie Österlen, można spotkać i poznać słynnych miejscowych mistrzów patelni, zebrać unikalne receptury, posmakować regionalnych dań. W ostatnim tygodniu września odbywa się targ jabłkowy w Kivik, gdzie jabłka są uprawiane od czterech pokoleń. Podczas wizyty na targu warto zajrzeć do Domu Jabłka (Äpplets Hus) przy Kiviks Musteri.

Łagodny klimat Skanii i długi sezon wegetacyjny sprawiają, że marzenie, jakim jest posiadanie winnicy, staje się rzeczywistością. Skania ma nawet swój szlak winny, “Route du Vin”, na który składa się ponad 20 winnic produkujących to, co eksperci nazywają "doznaniami Skanii". Ciekawym doświadczeniem będzie udział w degustacji wina lub kursie jego produkcji w jednej z wielu lokalnych winnic.

Choć Szwedom fika kojarzy się z leniwym spędzaniem czasu przy kawie, to nie jest to pełny obraz. Miejsc, w których możesz usiąść, odprężyć się i spróbować przepysznego domowego ciasta lub ekologicznej, świeżej szwedzkiej kawy, jest naprawdę wiele.

Można wybrać się do kawiarni z produktami fair trade albo do miejsce modnych wśród hipsterów jak np. Koppi w Helsingborgu. Dla kochających słodkości warta odwiedzenia kawiarnią jest Flickorna Lundgren prowadzona przez siedem sióstr Lindgren od 1938 roku.

To urocze miejsce znajduje się na północ od Helsingbroga, na półwyspie Bjäre. W pobliżu Ystad, znajduje się "najlepsza cukiernia Szwecji" - Olof Victors. Koniecznie trzeba spróbować tam chleba wypiekanego w tradycyjny sposób lub słynnego ciasta z rabarbaru!

Skania kocha dobry design. Z wzajemnością

Skania to jeden z najbardziej twórczych zakątków świata. Znajdują się tam miejsca z najlepszym szwedzkim designem, gdzie odkryjesz niesamowitą kreatywność i szwedzki smak!

autor: Aleksandra Kowalczyk    |    10.12.2019

Wędrówkę zaczynamy od Malmö, stolicy designu w Skanii, ale trzeba też odwiedzić małe miasteczka, gdzie napotkamy prawdziwe perełki wzornictwa.

W samym sercu Malmö, zaraz obok malowniczego placu Lilla Torg znajduje się Formargruppen. Ta piękna, jasna przestrzeń łącząca cechy sklepu i galerii sztuki należy do kooperatywu lokalnych rzemieślników i artystów. W Formargruppen jest wszystko - od ręcznie barwionych tkanin poprzez ceramikę i szkło, aż do pięknej biżuterii. Mimo, że każdy artysta ma swój własny styl, typowe skandynawskie akcenty - światło i klarowność kształtu – można znaleźć w każdym ze sprzedawanych przedmiotów.

Również w centrum Malmö ulokowany jest Norrgavel - tradycyjny szwedzki sklep z meblami, akcesoriami wystroju wnętrz, w którym dużą wagę przykłada się do produkcji ekologicznych i zrównoważonych produktów z naturalnych materiałów. Firma określa swoje wartości jako humanistyczne, egzystencjalne i ekologiczne, jednocześnie dążąc do zmiany sposobu widzenia mebli.

Ikonę szwedzkiego wzornictwa, czyli fotel Lamino, a także wiele innych świetnych mebli, tkaniny, designerską ceramikę, znajdziemy w ogromnym sklepie i salonie wystawienniczym „Svenssons i Lammhult” w Malmö. Powierzchnia dwóch i pół tysiąca metrów kwadratowych wypełnionych perełkami

Motto:

„patrząc w przyszłość – opieramy

się na tradycji”.

Svenssons Möbler z Lammhult

wzornictwa sprawia, że nawet najwybredniejszy koneser wyjdzie stąd zadowolony i usatysfakcjonowany. Od ponad 100 lat firma meblarska Svenssons Möbler z Lammhult dostarcza piękne, funkcjonalne meble zgodnie ze swym mottem „patrząc w przyszłość – opieramy się na tradycji”.

Perełki wzornictwa dostępne dla każdego w Centrum Formy/Designu w Malmö. Zdjęcie: Miriam Preis
Sklep przy Klippan Yllefabrik. Zdjęcie: Carolina Romare

To motto łatwo zauważyć wędrując po Centrum Formy/Designu. Usytuowane jest w samym centrum Malmö, zaledwie kilka kroków od placu Lilla Torg, w malowniczej kamienicy z czerwonej cegły i pruskiego muru. Prezentowane tam ekspozycje architektury, mody, wystroju wnętrz, ilustracji, to obowiązkowy punkt programu dla wielbiciela designu. Centrum Formy/Designu jest miejscem spotkań projektantów, wykładowców, handlowców i miłośników dobrej sztuki. W przytulnej kawiarni jest duży wybór szwedzkich i międzynarodowych przysmaków, a w butiku możecie obejrzeć i kupić unikalne przedmioty zaprojektowane przez szwedzkich artystów.

W Malmö znajduje się wiele innych wymarzonych miejsc dla miłośników dobrego wzornictwa. Świetne zakupy zrobicie w stylowym butiku Olsson & Gerthel obok malowniczego placu Gustav Adolfs Torg, w Designtorget - szwedzkiej sieci sklepów zorientowanych na odkrywanie nowych, utalentowanych projektantów, czy w AB Småland - niezwykłym miksie nowo zaprojektowanych artykułów z dziedziny wystroju wnętrz wykonanych z organicznych lub pochodzących z recyklingu materiałów.

Na wschodnim wybrzeżu Skanii leży Åhus – nadmorskie miasteczko szczycące się obecnością wielu pracowni i butików ze skandynawskim designem. Tu znajduje się również Blå Station, światowej sławy studio projektowe i salon wystawienniczy. Jak podkreśla jego twórca - Börge Lindau - firma Blå Station zrodziła się w 1986 roku z wielkiego zamiłowania do wzornictwa meblowego. Blå Station to nie tylko inicjały jej założyciela i miasta, lecz również nawiązanie do oryginalnej lokalizacji w starej, ceglanej fabryce odzieży. Industrialne wnętrza podkreślają ciepłą kolorystykę i naturalność miękkich kształtów mebli, znajdujących się w salonie wystawienniczym firmy. Widać to na przykładzie krzesła Boo, które jest lekkie, łatwe do szybkiego złożenia i rozstawienia, estetyczne i ekologiczne. Zaprojektowane w 2008 roku przez pochodzącego z Malmö Stefana Borseliusa, zdobyło nagrodę szwedzkiej sztuki użytkowej Design S oraz prestiżową ekologiczną odznakę Nordic Swan.

W niewielkim Klippan w północno-zachodniej części Skanii koniecznie należy odwiedzić Klippan Yllefabrik.

W sklepiku obok fabryki można zakupić mięciutkie pledy, poduszki z roślinnymi motywami, obrusy w geometryczne wzory, koce w wyrazistych kolorach, wykonane z naturalnych materiałów. Są to flagowe produkty rodzinnej firmy, która powstała w 1879 roku, zaś pomysł, by połączyć niepowtarzalny szwedzki design z długą tradycją wytwórczego know-how, bardzo dobrą jakością materiałów i czystą, organiczną produkcją, w pełni się sprawdził. Produkty z Klippan sprzedawane są w ponad 200 sklepach w Szwecji i są eksportowane do około 30 krajów na świecie.

Takich miejsc słynących z ceramiki, mebli, artykułów wystroju wnętrz, jest w Skanii jest o wiele więcej. To prawdziwa gratka dla miłośników oryginalnego designu!

Skania - moc kultury!

Skania jest znana z otwartych umysłów, szczególnie w dziedzinie sztuki i kultury. Tutaj właśnie wpadniesz na najlepsze koncerty, festiwale, wydarzenia kulturalne i teatralne, i wiele więcej, o czym sobie tylko zamarzysz! Do tego jest tutaj pełno ciekawych muzeów i innych wartych odwiedzenia miejsc - w Skanii nie ma możliwości, żeby się nudzić. Szczególnie dużą różnorodnością miejsc i imprez może pochwalić się Malmö. To właśnie tutaj w Centrum Formy/Designu spotykają się pomysły i projekty z dziedziny designu i architektury.

autor: Aleksandra Kowalczyk    |    10.12.2019

Odbywają się tu wystawy obejmujące wzornictwo przemysłowe, rzemiosło, projekty mebli i tkanin, architekturę, modę, projektowanie graficzne i ilustracje. Zaledwie 700 metrów od Centrum Formy/Designu znajduje się inne znane miejsce - Moderna Museet, młodsza siostra działającego w Sztokholmie Moderna Museet, a obecnie jedno z czołowych europejskich miejsc wystawienniczych sztuki nowoczesnej.

To świetne miejsce do zaczerpnięcia inspiracji i obudzenia swojej własnej energii kreatywności. Często odbywają się tu wernisaże, a także warsztaty dla każdego, kto czuje w sobie potrzebę tworzenia.

Placówka mieści się w jednej z najbardziej niezwykłych przestrzeni wystawowych w Szwecji - zbudowanej na początku XX wieku elektrowni, w której wcześniej działało Centrum Sztuki Współczesnej Rooseum. Nowa dobudówka, która ma perforowaną, pomarańczową fasadę z metalowej siatki, przylega do historycznego budynku z cegły, przepięknie łącząc stare z nowym. Podczas często zmieniających się wystaw prezentowane są wybrane dzieła sztuki najbardziej znanych artystów współczesnych, a przez cały rok prowadzone są różne programy edukacyjne.

Miłośnicy sztuki nowoczesnej powinni w Malmö, koniecznie odwiedzić Konsthall, która jest jedną z największych sal wystawowych w Europie. W zaprojektowanej przez architekta Klasa Anshelma jasnej, otwartej przestrzeni - będącej kwintesencją skandynawskiego designu - organizowane są wystawy poświęcone sztuce międzynarodowej, od klasyki po sztukę nowoczesną i eksperymentalną.

Minimalistyczne wnętrza doskonale podkreślają prace artystów. Zdjęcie: Moderna Museet
Misie nie tylko dla dzieci w muzealnym butiku. Zdjęcie: Shutterstock

Zdjęcie: Moderna Museet
Sztuka nowoczesna
Butik przy Centrum Formy/Designu w Malmö. Zdjęcie: Carolina Romare

Rokrocznie odbywa się tu około dziesięciu różnych wystaw, które przyciągają ponad 200 tys. gości. Zorganizowano tu wystawy takich znanych malarzy jak Edward Munch, Van Gogh, Francisco Goia, Louise Bourgeois, czy David Shrigley.

Skissernas Museum - jak powstaje obraz?

Malmö jest jednym z wielu miejsc w Skanii, gdzie można podziwiać przejawy kreatywności. Wystarczy wsiąść do pociągu na dworcu głównym w Malmö, żeby zaledwie po 10 minutach znaleźć się w Lund, gdzie można odwiedzić Skissernas - fascynujące muzeum poświęcone procesowi twórczemu.

To niesamowite miejsce mieszczące się w centrum Lund, posiada największą kolekcję szkiców, modeli i prac przygotowawczych, które służyły artystom do tworzenia wielkich dzieł. Wystawa skupia się na procesie twórczym - opowiada o etapach tworzenia, pomysłach, emocjach artystów. Muzeum składa się z siedmiu olbrzymich galerii, które mieszczą w sobie dorobek wielu twórców, a liczy się tu przede wszystkim różnorodność - zobaczysz tu wiele piękna i oryginalności - od modeli wielkości paznokcia, po olbrzymie rzeźby przekraczające wysokość 5 metrów.

Znajdziesz tu zarówno rysunki wykonane ołówkiem, jak i gipsowe rzeźby, a dzieła takich światowych artystów jak Henri Matisse, Henry Moore czy Sonia Delaunay pozwolą ci poznać sposób działania kreatywnego umysłu. W muzeum znajduje się też jedna z największych w Europie kolekcji szkiców meksykańskiego malarza Diego Rivery.

Kulturen w Lund - podróż w przeszłość

Zastanawiasz się jak żyli Szwedzi w zamierzchłych czasach? Odwiedź Kulturen - muzeum na świeżym powietrzu, gdzie możesz dowiedzieć się jak mieszkali, ubierali się i żywili dawni mieszkańcy Skandynawii.

To świetna rozrywka dla całej rodziny - oprócz potężnej dawki wiedzy, Kulturen to także mnóstwo zabawy dla wszystkich. Około 20 ekspozycji wewnątrz głównego budynku, odtworzone domostwa z lat 1768-1930 oraz mnóstwo interaktywnych wystaw dla najmłodszych - Kulturen to wspaniały sposób na spędzenie całego dnia na edukacyjnej rozrywce

Backåkra - wspomnienie noblisty

Backåkra to majątek Daga Hammarskjölda – szwedzkiego polityka, zasłużonego dla działań na rzecz pokoju dyplomaty, byłego sekretarza generalnego ONZ, laureata przyznanej pośmiertnie w 1961 roku Pokojowej Nagrody Nobla. Jest to piękna posiadłość, leżąca pośród zielonych pól i łąk, w samym środku rezerwatu przyrody Hagestad, która po tragicznej śmierci dyplomaty, została przeobrażona w muzeum poświęcone jego życiu i pracy. Wystawa obejmuje meble z jego biura w Nowym Jorku, pamiątki z podróży, dzieła sztuki. Każdego roku tysiące turystów z całego świata odwiedza Backåkra, co jest wyraźną oznaką, że Dag Hammarskjöld jest powszechnie pamiętany a ludzie chcą czerpać jak najwięcej z pozostawionego przez niego dziedzictwa.

Centrum sztuki Wanås Konst

W Wanås Konst nic nie jest takie, jak się wydaje. To miejsce, gdzie przyroda przeplata się ze sztuką, gdzie natura i człowiek stworzyli idealną symbiozę i harmonię. Niesamowity park rzeźb i stała kolekcja, składają się z około 70 dzieł stworzonych specjalnie dla Wanås Konst, przez artystów takich jak Ann Hamilton, Jenny Holzer, Yoko Ono i Ann-Sofi Sidén.

Organizowane tutaj warsztaty i zajęcia, przyciągają dzieci i młodzież z różnych zakątków Szwecji. Centrum prowadzone jest przez niezależną fundację non-profit Wanås Foundation, która działa na rzecz artystycznej edukacji młodych ludzi, z nadzieją na wnoszenie przez nich piękna do otaczającej rzeczywistości. Ten leżący zaledwie 1,5 godziny drogi od Malmö piękny kompleks, składa się z parku rzeźb, galerii sztuki, średniowiecznego zamku, luksusowego hotelu oraz ekologicznej farmy, a wszystko to w niesamowitym otoczeniu wyjątkowej, dziewiczej przyrody.

Skania – marzenie rowerzystów!

Mnogość długich, krętych ścieżek i dróg, pośród zapierającej dech w piersiach scenerii sprawia, że Skania jest prawdziwymi rajem dla osób, które uwielbiają rowerowe przygody. Tutaj spędzicie swój czas tak jak lubicie!

autor: Aleksandra Kowalczyk    |    10.12.2019

Podróżując na rowerowym siodełku zdecydowanie jesteśmy znacznie bliżej natury. Słynną trasą dla wymagających amatorów dwóch kółek jest Narodowy Szlak Rowerowy Szwecji „Kattegatleden“ prowadzący z Helsingborga w Skanii aż do Göteborga w regionie Västra Götaland. Tym, którym nie jest straszny wiatr od morza, polecany jest szlak o łącznej długości ponad 370 km, składający się z 8 odcinków, o długości od 22 do 74 km.

Trasa prowadzi wzdłuż jednego z najpiękniejszych wybrzeży na świecie. Co ważne, w żadnym miejscu nie przecina drogi dla samochodów . Wzdłuż trasy rowerowej jest mnóstwo kafejek i restauracji, wypożyczalni rowerów oraz liczne miejsca noclegowe (na placu kempingowym, w kwaterze agroturystycznej lub w hotelu).

Po drodze warto zrobić przerwę, wsiąść na prom i wybrać się na odprężającą wycieczkę wokół wyspy Ven, najpopularniejszej trasy rowerowej w Skanii. Można wypożyczyć tam jeden z żółtych, tradycyjnych rowerów lub tandem.

Otwarta latem 2016 r., Sydostleden to licząca 270 km trasa rowerowa biegnąca wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża, z Simrishamn na południu Skanii do Växjö w Smalandii.

Oznakowany czerwono-białymi symbolami szlak rowerowy, prawie wolny od ruchu samochodowego, jest poprowadzony przez urokliwe krajobrazowo części Skanii. Wzdłuż lśniących jezior, przez nadmorskie wzgórza, obok zasobnego w wodę rezerwatu biosfery Kristianstad, szerokich piaszczystych

Trasa Kattegatleden – kwintesencja Skandynawii! Zdjęcie: Region Halland
Narodowy Szlak Rowerowy Szwecji „Kattegatleden“
Zdjęcie: Patrik Leonardsson

plaż (np. złote wybrzeże Åla przy Åhus), czy pachnących, sadów w Kivik i wielu innych malowniczych miejsc.

W Skanii nie zabrakło zróżnicowanej trasy przygotowanej specjalnie dla rowerów górskich. Znajdziemy ją na szlaku Skåneleden, który jednak w głównej mierze został stworzony z myślą o wielbicielach pieszych wycieczek.

Malmö
01.
Malmö – rowerowa stolica. Zdjęcie: Werner Nystrand
Narodowy Szlak Rowerowy Szwecji
02.
Na szlaku Kattegattleden. Zdjęcie: Patrik Leonardsson
Sydostleden
03.
Jeden z odcinków malowniczego szlaku Sydostleden w okolicy miasteczka Kivik. Zdjęcie: Tourism in Skane

Rowerowa stolica

Malmö będąc największym miastem Skanii, jest wciąż miejscem bardzo kameralnym i przyjaznym dla rowerzystów. Mieszkańcy w większości poruszają się na rowerach - pędzą do nich do pracy lub relaksują się przejażdżkami z rodziną w wolnym czasie.

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że rowerzystów tam więcej niż samochodów – przez wiele odcinków w centrum miasta poruszamy się w ich korowodzie. Z ciekawostek: Malmö zostało mianowane 6. najbardziej “rowerowym” miejscem na świecie w 2016 roku. Jest tam aż gęsto od sieci ścieżek rowerowych, które są bardzo dobrze utrzymane, a na trasach napotkamy mnóstwo samoobsługowych stacji, gdzie można napompować koła czy dokręcić śrubki. Z wypożyczeniem roweru też nie będzie problemu – po prostu można go zabrać z około 50 stacji rowerów miejskich, obecnych we wszystkich dzielnicach.

Najwygodniej zarejestrować się wcześniej na stronie Malmobybike, gdzie można wykupić dowolnie wybrany abonament (np. 24- lub 72-godzinny). To, o czym zawsze należy pamiętać, to czas jednorazowego wypożyczenia – zwrot roweru powinien bowiem nastąpić w czasie nie dłuższym niż 60 minut od chwili pierwszego wypożyczenia, oczywiście w dowolnie wybranej stacji. Po zwrocie rower można ponownie wypożyczyć na kolejną godzinę.

Miasto oferuje ponad 500 km ścieżek rowerowych z bardzo różnorodnymi krajobrazami i widokami - od plaż (w tym fantastyczna plaża Ribesborg z zabytkową, ponad 100-letnią nadmorską sauną!) przez zabytkowe śródmieście i osobliwe osiedla, takie jak na przykład nowoczesna i ekologiczna dzielnica Västra Hamnen ze słynnym „skręconym” wieżowcem Turning Torso.

Hotele na dwóch kółkach

W Skanii z łatwością można zabrać rower do pociągu lub autobusu, trzeba tylko kupić bilet na jednoślad. Na stronie Bedandbike znajduje się lista hoteli, moteli i pokojów gościnnych przeznaczonych specjalnie dla rowerzystów!

Malmö – po drugiej stronie Bałtyku

To rodzinne miasto słynnego piłkarza Zlatana Ibrahimovicia, sceneria popularnego serialu „Most nad Sundem” i trzecie co do wielkości miasto Szwecji jest największą i jednocześnie najbardziej różnorodną aglomeracją w Skanii.

autor: Aleksandra Kowalczyk    |    10.12.2019

Wiadomo, że miasto tworzą ludzie. A ludzie w Malmö są wyjątkowi - pełni ciepła, kreatywności i radości - dlatego właśnie Malmö przejmuje ich cechy i codziennie staje się coraz bardziej żywe, rodzinne i pełne inspiracji.

Jest tu o wiele więcej restauracji, kawiarni i barów na mieszkańca niż gdziekolwiek indziej w Szwecji - to idealne miejsce do rozkoszowania się współczesną Skandynawią.

Zachodnia Przystań – nowoczesne miasto przyszłości

Zwiedzanie Malmö warto rozpocząć od nadmorskiej, luksusowej dzielnicy Zachodnia Przystań (Västra Hamnen). Kiedyś był to teren stoczni, po latach świetności zapomniany i zdewastowany. Obecnie jest to jedna z najbardziej unikatowych dzielnic na świecie, w 100 proc. zasilana odnawialną i lokalnie wytwarzaną energią elektryczną, z innowacyjnym systemem zbierania i odzyskiwania deszczówki.

Nad Zachodnią Przystanią góruje jeden z najwyższych budynków mieszkalnych w Europie, często uwieczniany na zdjęciach 54-piętrowy, ikoniczny wieżowiec Turning Torso mierzący 190 metrów. Wyznacza on nowy horyzont nad cieśniną Sund, a jednocześnie dosłownie u jego stóp, znajduje się kąpielisko, gdzie z drewnianych pomostów można skakać wprost do czystych wód cieśniny.

Przyjazna przestrzeń Västra Hamnen. Zdjęcie: Carolina Romare.
Panorama Malmö. Zdjęcie Martin Pålsso

Jedzenie i picie z certyfikatem

Spod Turning Torso udajemy się w stronę nowych dzielnic mieszkalnych, gdzie futurystyczne podejście do rozwoju miasta, zrealizowano na dużą skalę. W Stapelbäddsparken znajduje się jeden z największych skateparków, silnie oblegany przez żądnych wrażeń deskorolkarzy.

Kilka kroków od deskorolkowego raju sympatycy dobrej kawy uraczą się filiżanką ekologicznego espresso pochodzącego ze Sprawiedliwego Handlu. Od momentu uzyskania przez Malmö tytułu pierwszego w Szwecji „Miasta Fairtrade” w maju 2006 roku, liczba lokali mających w swojej ofercie produkty etycznie pozyskiwane i certyfikowane tym znakiem zaczęła dynamicznie rosnąć i teraz takie punkty możemy spotkać właściwie na każdym kroku.

Malmö to idealne miejsce dla wszystkich ceniących sobie smaczną kuchnię i zdrowe jedzenie. Swoistym znakiem firmowym jest restauracja Slottsträdgården wykorzystująca budynek… szklarni, w ogrodzie wokół zamku Malmöhus, z potrawami przygotowywanymi na bazie składników pochodzących z pobliskich ogrodów.

Warto wybrać się także do Malmö Saluhall - ekologicznego targu, połączonego z wieloma stoiskami ze zdrową i świeżą żywnością i potrawami w stylu street food - tutaj można zaopatrzyć się w lokalne warzywa i owoce, a także zatrzymać się na popołudniową „fikę”. Jeśli poszukujemy przytulnego miejsca, na romantyczną kolację przy świecach - restauracja Mineral, z dużym wyborem ekologicznych win i pysznego, roślinnego jedzenia będzie strzałem w dziesiątkę.

Stolica najlepszego designu

Malmö warto odwiedzić także po to, by znaleźć garść inspiracji i zobaczyć ikony skandynawskiego wzornictwa w swym naturalnym otoczeniu. Godna polecenia jest między innymi wizyta w Centrum Formy i Designu w Malmö. Koniecznie trzeba zajrzeć także do Moderna Museet Malmö – to jedno z najważniejszych w Europie muzeów ze sztuką nowoczesną, z niezależnym programem wystaw, warsztatów i spotkań z artystami.

Malmö to obecne na każdym kroku sklepy, oferujące najznamienitszy design w Szwecji - Malmö Modern, Norrgavel, Formargruppen, AB Småland i wiele innych.

Ekologia na każdym kroku

Ekologia to drugie imię tego miasta! Nie dość, że najpopularniejszym środkiem lokomocji są wszechobecne rowery, że pełno w nim zieleni, parków i skwerów, to dodatkowo Malmö korzysta (nie tylko w Västra Hamnen) z wielu ekologicznych, sprzyjających środowisku rozwiązań - większość energii produkowana jest lokalnie, w restauracjach uskuteczniany jest program w duchu “zero waste” - resztki jedzenia są zbierane i przetwarzane na bio-energię, która napędza kursujące po mieście autobusy. Do roku 2030 wszystkie źródła energii w Malmö będą pochodziły z odnawialnych źródeł energii – możliwe, że będzie to pierwsze, samowystarczalne i w pełni przetwarzające surowce miasto na naszej Ziemi.

Do Skanii po przygodę z historią

Skania to kraina z bogatą i barwną przeszłością - pełną wikingów, legend, średniowiecznych zamków i pozostałości po nordyckich przodkach. Znajduje się tutaj wiele wspaniale zachowanych miejsc świadczących o niesamowitych wydarzeniach, które działy się tutaj w dawnych czasach.

autor: Aleksandra Kowalczyk    |    06.12.2019

Śladami wikingów przez południową Szwecję

W większości muzeów wikingów w Skanii, z wielkim pietyzmem jest odtworzony sposób życia w tamtych czasach. W okresie letnim odbywają się jarmarki, turnieje, regularne bitwy, budowane są repliki statków, wytwarzane dawnymi technikami przedmioty codziennego użytku, broń oraz ubrania.

Wielbiciele historii nie będą rozczarowani odwiedzając Foteviken leżącą na zachodnim wybrzeżu Skanii, w miejscowości Höllviken, najsłynniejszą w Szwecji osadę wikingów. Nieopodal, na północ od Malmö znajdziemy Viking Tider (Czasy Wikingów), tematyczny park poświęcony historii i zwyczajom wikingów.

Podążając dalej na wschód wzdłuż malowniczych bałtyckich plaż południowej Skanii trafimy na Trelleborg, a w nim odtworzoną twierdzę wikingów, gdzie od maja do końca września odbywają się jarmarki i przedstawienia z czasów Haralda Sinozębego. Jadąc dalej w kierunku Ystad, w miejscowości Kåseberga napotykamy niezwykła zagadkę, jeden z najważniejszych szwedzkich reliktów - Ales Stenar, tajemniczą budowlę składającą się z 59 głazów. Tkwiące w ziemi, ogromne bloki skalne tworzą obrys łodzi, która ma 67 metrów długości i 19 szerokości - sprawiając prawdziwie imponujące wrażenie na obserwatorach. Jest wiele teorii, co do przyczyn powstania, lecz żadna nie jest pewna. Jedna z nich zakłada, że Ales Stenar to wielki zegar, określający położenie słońca i księżyca - może świadczyć o tym fakt, że największe kamienie zwane “dziobem” i “rufą”, są skierowane dokładnie w kierunku wschodu słońca w chwili przesilenia letniego i zachodu w chwili przesilenia zimowego.

Wikingowie byli doskonałymi żeglarzami, rzemieślnikami i odkrywcami

Barwna osada Foteviken. Zdjęcie: Foteviken museum
Fascynująca historia wikingów
Jedna z inscenizacji w centrum Viking Tider. Zdjęcie: Vikingatider

Lund – w sercu historycznej Skanii

W Szwecji znajduje się największa na świecie ilość kamieni z zapisem runicznym, przy czym w samej Skanii znajdziemy ich ponad dwa i pół tysiąca, wiele z nich spotkamy podróżując rowerowymi szlakami. Stanowią one ciągle żywy i poruszający wyobraźnię znak czasów bitnych wikingów. Kilka z takich kamieni zobaczymy w Lund, przy czym w samym muzeum Kulturen znajduje się robiący ogromne wrażenie kamień z wyrytą nań olbrzymką Hyrrokkin jadącą na wilku. Łatwo tam trafić, gdyż skansen Kulturen zajmuje powierzchnię dwóch dzielnic w centrum Lund.

Składają się nań domy mieszczan i profesorów, zabudowania wiejskie, kościoły z terenu Skanii, a także ogrody i park, od średniowiecza do lat 30. XX wieku. W skansenie hucznie świętuje się przesilenie letnie Midsommar oraz” Julstök”, podczas którego działa bożonarodzeniowy jarmark.

Monumentalna katedra w Lund, to najczęściej odwiedzany kościół w całej Szwecji, który przyciąga 700 000 odwiedzających rocznie. Zbudowany około 1000 lat temu, z potężnymi wieżami, które górują nad panoramą, wewnątrz skrywa cenne relikwie z XIII wieku. To obecnie jedyna budowla, reprezentująca styl romański na terenie Szwecji.

Wiąże się z nią ciekawa legenda, o zakładzie świętego Wawrzyńca z Wielkoludem, który miał oddać świętemu budowaną przez siebie katedrę, jeżeli ten zgadłby jego imię. Jeżeli natomiast Wawrzyniec nie odgadłby imienia giganta, ten zabrałby mu jego oczy, żeby spędził resztę życia w ciemności. Szczęśliwie, święty usłyszał, jak żona giganta mówi do synka, że tatuś Finn przyniesie mu nowe oczy do zabawy. Kiedy Wawrzyniec wypowiedział gigantowi rozwiązanie zagadki, ten zamienił się w kamienny słup, który po dziś dzień można oglądać w krypcie katedry.

Zamek Hovdala - wampiry i ogrody

Hovdala to piękny, otoczony kwiatowo-warzywnymi ogrodami zamek, położony w miejscowości Hässleholm, zaledwie 1 godzinę jazdy od Malmö. Najstarsze części Hovdali pochodzą z XVI wieku - zamek przetrwał wiele walk i oblężeń, służąc nieprzerwanie do 1981 roku jako domostwo rodziny Ehrenborg.

Dla poszukujących wrażeń przygotowano wystawę poświęconą nietoperzom, z której można dowiedzieć się o zwyczajach tych niesamowitych stworzeń, nazywanych w Szwecji “latającymi myszami”. Nie zabraknie też okazji do przeżycia chwili grozy - w podziemiach budynku znajduje się krypta przerażającego wampira, o którym można dowiedzieć się więcej od jednego z zamkowych przewodników.

Skania – piękna z natury

Magiczne Österlen... to niesamowicie malownicza, nadmorska część południowej Skanii, ikona krajobrazowa i sad jabłkowy Szwecji. Tutaj pocztówkowe widoki są nieodłącznym i powszechnym elementem krajobrazu.

autor: Aleksandra Kowalczyk    |    06.12.2019

Miejsca, gdzie zielone falujące wzgórza, pola fioletowej lawendy i żółto-czerwone sady jabłkowe przechodzą w złociste plaże lub klifowe wybrzeża można dostrzec dosłownie na każdym kroku. Nic więc dziwnego, że region ten jest tak lubiany przez malarzy i fotografów.

Do grona najpiękniejszych miasteczek regionu Österlen na pewno zalicza się niewielki port Simrishamn. Spacer po wąskich, brukowanych uliczkach, wzdłuż pastelowych domków z charakterystycznymi, niezwykle malowniczymi drzwiami to prawdziwa uczta dla oczu. Ale nie tylko! Mieszkańcy Simrishamn słyną z zamiłowania do róż, które napotkamy na każdym kroku, przed drzwiami domów i sklepików, w przydomowych ogródkach i we wspaniałych ogrodach różanych w centrum miasteczka. Zapach róż jest wszechobecny, a uliczki wibrują od ich niezwykłych kształtów i barw. Doświadczymy ich niezwykłej bliskości zatrzymując się na kawę w Apotekarns Bed & Breakfast. Zaciszny pensjonat, kawiarenka i sklep położone są właśnie w sercu odnowionego zabytkowego ogrodu, gdzie podwieczorek pod różanymi pergolami smakuje wybornie.

Simrishamn jest doskonale widoczne z masywu Stenshuvud, jednego z trzech parków narodowych Skanii. Z górujących nad okolicą wierzchołków możemy podziwiać fantastyczne pejzaże, gdzie gęste ostępy leśne schodzą wprost ku morzu, linia brzegowa miękko przechodzi w piaszczystą zatokę, zaś przy dobrej widoczności na horyzoncie rysuje się wyspa Bornholm.

Kivik
01.
Jabłka – największy skarb i źródło sławy okolic miasteczka Kivik. Zdjęcie: Carolina Romare
Ystad
02.
Malownicze Ystad. Zdjęcie: Carolina Romare
Sandhammaren
03.
Plaże Skanii niemal zawsze są bezludne. Zdjęcie: Carolina Romare

W pobliskim Kivik napotykamy sady owocowe opadające łagodnie ku białym plażom. Warto zajrzeć tu wiosną, gdy zapach kwitnących jabłoni wprost odurza, a biało-różowe płatki kwiatów sypią się jak śnieg przy powiewach wiatru.

Jesienią, w czasie zbiorów można podziwiać feerię barw dojrzałych jabłek, płomieniście czerwonych, żółtych i pomarańczowych. Jadąc wzdłuż piaszczystych, szerokich plaż południowej Skanii w kierunku Ystad, w miejscowości Kåseberga napotykamy niezwykłą zagadkę – Ales Stenar, największy w Szwecji zespół kamiennych obelisków tworzących jednocześnie specyficzny astronomiczny zegar. Gdy spojrzy się na tak dokładny układ 59 kamieni, wzniesionych na prawie 40-metrowej skarpie górującej nad wodami Bałtyku, nie można oprzeć się wrażeniu, że dosłownie dotyka się błękitu nieba, który zlewa się z morzem.

Wielbicieli nadmorskich klimatów, zachwycą zapewne znajdujące się tuż obok, na terenie Sandhammaren najpiękniejsze plaże Skanii. Wyborne miejsce do kąpieli morskich i …polowania z obiektywem na wspaniałe zachody słońca.

Podróżując dalej wzdłuż wybrzeża, mija się leśne zagajniki, przystanie rybackie z niskimi, białymi domkami wśród malw. Aż w końcu dociera się do niewielkiego Ystad. Jest ono bardzo urokliwym miasteczkiem, pełnym średniowiecznych, pastelowych domów z muru pruskiego (jest ich ponad 300!), stojących przy pokrytych brukiem uliczkach i skąpanych w słońcu placach. Zdecydowanie warto nieco przenieść się w czasie i odwiedzić gotycki zespół klasztorny Franciszkanów (jeden z najlepiej zachowanych w Szwecji), gdzie czerwone, ceglane mury ocieniają ogrody pełne wonnych ziół i kwiatów.